Lampy ogrodowe. Jakie są ich rodzaje? Jak wybrać?

Lampy ogrodowe. Jakie są ich rodzaje? Jak wybrać?

Podczas planowania ogrodu warto pomyśleć także o odpowiednim oświetleniu posesji. Wśród lamp ogrodowych można wyróżnić różne rodzaje. Jednym z nich są kinkiety. Producenci oferują lampy odstające lub przylegające do ściany. Ich oprawa jest odpowiednio wyprofilowana. Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszą się kinkiety wyprofilowane na wzór miejskich latarni. Często tworzą system oświetlania wyposażony w czujnik zmierzchu. Dzięki temu oświetlenie jest uruchamiane w momencie, gdy jest to konieczne, np. gdy w pobliżu pojawi się gość lub domownik. Za ich pomocą można oświetlić najważniejsze miejsca ogrodu oraz zabezpieczyć posesję przed nieproszonymi gośćmi. System oświetlenia wyposażony w czujnik zmierzchu pozwala na oszczędne dysponowanie energią elektryczną, co jest jedną z głównych zalet.

Kolejnym rodzajem lamp ogrodowych są tak zwane słupki. Są to lampy ogrodowe, które mają stabilną podstawę, zatem można je postawić bezpiśrednio na gruncie. Niemniej jednak producenci oferują również słupki, które wymagają przymocowania do podłoża z betonu, albo wbicia w grunt. Oświetlają mniejszą przestrzeń i są wykorzystywane przede wszystkim do oświetlenia wjazdu lub alejek ogrodowych. Powinno się rozmieszczać punktowo, co nie jest zbyt korzystne, ponieważ powoduje powstanie ostrych granicy cieni, które pogarszają widoczność. Dużym zainteresowaniem cieszą się słupki z kloszami, które wykonano z mlecznego szkła, ponieważ powodują, że emitowane światło oświetla teren, ale nie jest rażące. W ofercie firm znajdują się także takie lampy ogrodowe, które posiadają klosze dające efekt rozproszonego światła.Innym rodzajem lamp ogrodowych są lampy parkowe, czyli popularne latarnie. Wykorzystuje się je do oświetlania alej i dróg dojazdowych. Możliwe jest wybranie latarni o ozdobnej lub prostej formie. Zwykle wystarczy jedna latarnia, aby dobrze oświetlić podjazd i część ogrodu. Zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie elementów systemu oświetlenia przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia najważniejszych części ogrodu.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów lamp ogrodowych są reflektory, które służą do oświetlania konkretnych obiektów. Mają jednak pewną wadę, a mianowicie niezbyt stylowy wygląd. Zaletą reflektorów jest natomiast to, że można je ustawić na podłożu, albo zamontować na drzewie bądź na elewacji. Poza tym emitują mocne i skupione światło, w przeciwieństwie do innych lamp ogrodowych. Reflektory dają także możliwość regulowania kąta padania światła.

Ostatnimi rodzajem oświetlenia, które można wykorzystać w ogrodzie są bardzo stylowe lampy podwodne i pływające, które mają formę reflektorów pojedynczych, bądź zestawów mniejszych reflektorów. Lampy podwodne są mocowane do dna zbiornika. Światło emitowane przez nie zostaje rozproszone przez wodę, co daje wspaniały efekt wizualny.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów lamp posiada swe wady i zalety. Typy oświetlenia są dostosowane do konkretnych części ogrodu. Warto zatem stworzyć indywidualny system oświetlenia złożony z różnych typów lamp i dostosowany do potrzeb domowników.