Komin z wkładem kwasoodpornym. Jak budować? Wady i zalety

Komin z wkładem kwasoodpornym. Jak budować? Wady i zalety

Wkład kwasoodporny jest konieczny, gdy murowany komin z cegły jest połączony z kotłem gazowym albo olejowym. Stalowy wkład kwasoodporny można bez problemu zainstalować po ukończeniu prac murarskich. W takim przypadku wkład umieszcza się od góry. Nie należy jednak wkładu stalowego instalować, gdy komin dopiero co został wymurowany i otynkowany. Aby montaż był możliwy, musi upłynąć mniej więcej dwa tygodnie. Bezwzględnie trzeba przestrzegać tej reguły, ponieważ kwasoodporna stal niestety źle znosi kontakt z zasadą. Do instalacji wkładu przystępujemy zaczynając od wykucia otworu w ścianie komina. Tylko w ten sposób można zainstalować odstojnik kondensatu w dolnej partii komina. Równocześnie instalowana jest wyczystka i trójnik, dzięki którym możliwe jest podłączenie kotła. Trójnik powinien zostać umieszczony na określonej wysokości, która jest uzależniona od rodzaju kotła i jego wielkości.

Wkład kwasoodporny można również obmurowywać powoli. Stopniowe obmurowywanie musi przebiegać przy zachowaniu szczególnej ostrożności, aby nie pobrudzić wkładu zaprawą. Zachlapanie zaprawą wywoła korozję. Może zdarzyć się sytuacja, że ktoś będzie chciał umieścić kwasoodporny wkład w kominie, przez który przechodził uprzednio dym z kotła na węgiel.



Przed instalacją wkładu konieczne jest oczyszczenie komina z sadzy. Inaczej w przewodzie kominowym mogą pozostać związki, które wywołają powierzchniową korozję stalowego wkładu. Wkład składa się z elementów, które są ze sobą zespalane na wcisk. Połączenia powinny być zabezpieczone uszczelkami. Kanał kominowy musi być nieco szerszy niż wkład kominowy.

Warto wiedzieć, że nie w każdym miejscu kwasoodporne wkłady mogą być instalowane. Obecność związków chloru i fluoru w powietrzu, które jest wykorzystywane do spalania paliwa powoduje korozję o specyficznym przebiegu. Pojawiają się drobne dziurki w postaci siatki. Ten typ korozji nazywa się korozją chromianową. Wkład stalowy nie powinien być zakładany, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami pełnymi środków chemicznych. Zalicza się do nich również salony fryzjerskie oraz pralnie. Jest to zdecydowana wada wkładów kwasoodpornych.

Wkłady stalowe kwasoodporne dobiera się w zależności od rodzaju komina wykorzystywanego przez dane urządzenie grzewcze. Ten rodzaj wkładów zabezpiecza przed działaniem kwasów, ale również przed działaniem temperatur. Izolacja cieplna stalowych wkładów zapewnia zwiększenie ciągu kominowego i w ogóle umożliwia pracę komina na doskonałym poziomie.