Wybór kleju do parkietu jest zależny od rodzaju stosowanego materiału, a także od typu preparatu gruntującego.
Dyspersyjny klej do parkietu
Dyspersyjny klej do parkietu jest elastyczny i zawiera wodę. Znajduje on zastosowanie w przypadku małych klepek (do 400 mm długości). Może być on jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy. Drugi typ jest zwany potocznie proszkowym klejem. Ich właściwości nie różnią się od siebie. Dyspersyjny klej nie nadaje się do układania gatunków drewna, które są podatne na odkształcenia (np. drewno bukowe). Zawarta w nim woda może powodować problemy. Niebezpieczeństwo odkształcania się klepek jest znacznie większe w przypadku proszkowych klejów. Nieodpowiednia dawka wody prowadzi do zawilgocenia drewna. Klej posiada zasadowy odczyn, więc trzeba uważać, aby nie pobrudzić wierzchniej warstwy parkietu. Drewno dębowe jest szczególnie podatne na przebarwienia.
Uniwersalny klej
Klej uniwersalny do drewna charakteryzuje się tym, że może być stosowany zarówno w przypadku małych, jak i dużych klepek. Wśród tego typu preparatów można wyróżnić następujące grupy:
– kleje epoksydowe
– kleje poliuretanowe
– kleje poliuretanowo – epoksydowe
Kleje epoksydowe zawierają żywice syntetyczne, które są mniej elastyczne i charakteryzują się mniejszą wytrzymałością w porównaniu z klejami dyspersyjnymi. Rozpuszczalnikowy klej epoksydowy bardzo szybko wysycha i jest zupełnie niewrażliwy na temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Niemniej po zakończeniu utwardzania warstwa staje się bardzo twarda i mało elastyczna.
Poliuretanowe kleje mogą być jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowy klej poliuretanowy jest bardzo elastyczny i wolniej się starzeje w porównaniu z klejem rozpuszczalnikowym. Niemniej elastyczna spoina nie utrudnia pracy drewna. Parkiet szybciej się odkształci, nawet jeśli zmiany wilgotności nie będą duże. Dwuskładnikowy klej poliuretanowy jest z kolei lepszy pod względem elastyczności i wytrzymałości w porównaniu z epoksydowym preparatem. Tempo starzenia się jest stosunkowo wolne. Dwuskładnikowy klej charakteryzuje się tym, że trzeba wymieszać dwa składniki w odpowiednich proporcjach. Błędne dozowanie może doprowadzić do otrzymania kleju posiadającego gorsze właściwości. Klej może być stosowany przez około 1 – 2 godziny od wymieszania.
Poliuretanowo – epoksydowy klej jest dwuskładnikowy, co oznacza, że przygotowuje się go tak samo jak wyżej opisany preparat. Dorównuje mu pod względem wytrzymałości, elastyczności i tempa starzenia. Utwardzanie kleju jest zależne od temperatury otoczenia nie powinna ona być niższa niż 10 stopni Celsjusza i wyższa niż 30 stopni Celsjusza.
Rodzaj gruntu użytego do przygotowania podłoża wpływa na wybór kleju. W przypadku, gdy zastosowano dyspersyjny grunt można wykorzystać klej dyspersyjny bądź jednoskładnikowy klej poliuretanowy. Rozpuszczalnikowy preparat gruntujący wymaga zastosowania rozpuszczalnikowego kleju zawierającego żywice syntetyczne. Najwięcej możliwości wyboru dają grunty epoksydowy i poliuretanowy. W ich przypadku można zastosować jeden z takich klejów, jak:
– jednoskładnikowy klej poliuretanowy
– dwuskładnikowy klej poliuretanowy
– dwuskładnikowy klej poliuretanowo – epoksydowy
Lateksowo – epoksydowo – cementowy grunt dobrze pracuje z jednoskładnikowym klejem poliuretanowym i z dwuskładnikowym klejem poliuretanowo – epoksydowym.
Ekologiczny klej – kiedy można go zastosować?