Keramzytobeton jest betonem wzbogaconym o kreamzyt. Do produkcji wykorzystuje się tradycyjną mieszankę betonową i keramzyt zapewniający jej lekkość i bardzo dobre właściwości izolacyjne. Z keramzytobetonu produkuje się pustaki i bloczki z wypełnieniem styropianowym. Pustaki można łączyć na pióro i wpust oraz murować wyłącznie na spoiny poziome. Bloczki posiadają wkładkę ze styropianu, która pełni rolę ocieplenia. Bloczki posiadają jedną ze ścianek o większej grubości. Jej zadaniem jest akumulowanie ciepła.
Ściany jednowarstwowe charakteryzują się grubością od 30 do 36,5 cm. Są mutowane n zaprawę ciepłochronną. Z kolei ściany dwuwarstwowe charakteryzują się warstwą nośną o grubości od 17,5 cm do 24 cm grubości. Warstwa ocieplenia powinna mieć grubość około 8 – 13 cm. Ściany trójwarstwowe cechuje natomiast warstwa nośna i termiczna identycznej grubości, jak dwuwarstwowe oraz warstwa elewacyjna murowana z mniejszych pustaków. Jej grubość przeważnie wynosi około 11, 5 cm.
Murowanie ścian zewnętrznych z pustaków keramzytonowych odbywa się podobnie jak w przypadku ceramicznych pustaków. Murując ściany jednowarstwowe należy użyć zaprawy ciepłochronnej z dodatkiem keramzytu bądź perlitu. Spoina powinna mieć wówczas grubość około 10 – 15 mm. można wykorzystać zaprawę tradycyjną. Masę nanosi się w dwóch równoległych pasach. Między nimi pozostaje szczelina powietrzna. Część producentów zaleca, żeby wykonywać poziome zbrojenie na co trzeciej warstwie pustaków. Wzmocni konstrukcję ściany.
Murowanie ścian zewnętrznych z bloczków fundamentowych przebiega nieco inaczej, ponieważ wymaga pełnej spoiny. Bloczki z termoizolacją ustawia się grubsza ścianką do wewnątrz, a następnie muruje na zaprawę ciepłochronną. Nie wykonuje się zbrojeń poprzecznych i spoin pionowych. Należy uszczelnić pionowe styku bloczków pianką poliuretanową, chyba że dom ma zostać wkrótce otynkowany. Pianka jest wstrzykiwana w kanaliki między styropianowymi wkładkami na styku dwóch bloczków. Bloczki z ociepleniem charakteryzują się tym, że przez ich środek przechodzi styropianowa wkładka o nieregularnym kształcie. Jest warstwą ocieplenia. Można z nich budować nawet ściany jednowarstwowe. Posiadają odpowiednio wyprofilowane brzegi, dzięki czemu można je łączyć na wpust i wypust, bez konieczności wykonywania spoin pionowych. Warstwa akumulacyjna w postaci grubszej ścianki bloczków odpowiada za gromadzenie i utrzymanie ciepła w ścianie. W kreamzytobetonowe ściany można wieszać przedmioty o różnym ciężarze. Bloczki przenoszą bardzo duże obciążenia. Ich struktura nie ulega uszkodzeniom.
Innowacyjnym rozwiązaniem, które można zastosować w budowie domu są prefabrykowane elementy keramzytobetonowe. Firmy zajmują się przygotowywaniem gotowych zbrojeń elementów ściennych z otworami i kanałami przeznaczonymi na instalacje. Dom budowany w ten sposób wymaga ocieplenia, wykończenia ścian, wykonania dachu oraz wstawienia okien i drzwi. Następnie należy przeprowadzić prace instalacyjne. Jest to jeden z najszybszych sposobów znoszenia domów. Już po dwóch dniach budynek z użytkowym poddaszem jest w stanie surowym. Prace są wykonywane przez ekipę pracowników wykwalifikowanych w tym zakresie, dlatego postępują bardzo sprawnie i szybko. Należy jednak mieć na uwadze, że samochody transportujące prefabrykaty oraz dźwig są dużymi pojazdami wymagającymi dogodnego dojazdu do posesji i miejsca parkingowego.
Podsumowując, keramzytobeton jest materiałem o dobrej izolacyjności termicznej i akustycznej. Pozwala na lekkie i łatwe murowanie. Charakteryzuje się świetną paroprzepuszczalnością. Materiał budowlany jest mocny, trwały i odporny na wilgoć. Otynkowanie jest bardzo proste, ponieważ keramzytobeton posiada chropowatą powierzchnię. Keramzytobeton to jeden z droższych materiałów. Wadą jest również kruchość.