Jakie pokrycie dachowe wybrać? Blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe?

Jakie pokrycie dachowe wybrać? Blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe?

Wybór pokrycia dachowego jest bardzo ważny. Liczy się przede wszystkim efekt estetyczny, ale nie bez znaczenia jest też cena materiału. Okazuje się, że za niezbyt wygórowaną cenę można otrzymać naprawdę ładny dach.

Blacha stalowa

Blacha stalowa w postaci ocynkowanej jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w pokryciu dachowym. Na blachę stalową jest zapewniana dość długa gwarancja. W zależności od producenta może wahać się pomiędzy 10 a 15 lat. Blachę wykorzystuje się często w przypadku dachów spadzistych. Blacha stalowa wykazuje odporność na promieniowanie UV. Opiera się również korozji. Jej trwałość zależy jednak od rodzaju powłoki, jaką jest zabezpieczona. Alucynk najlepiej zabezpiecza stal. Blachy zabezpieczone w ten sposób mają też znacznie dłuższą gwarancję niż w przypadku blach ocynkowanych powlekanych. Naturalnie lepsze zabezpieczenie wiąże się z wyższą ceną materiału. Blacha, której wierzchnią warstwę powleka lakier poliestrowy w znacznym stopniu opiera się pojawianiu się odbarwień. Jest to szczególnie ważne w domach, które są wystawione na duże nasłonecznienie. Blacha stalowa jest materiałem w przystępnej cenie i samo jej położenie również nie kosztuje majątku.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku dachów dwuspadowych. W nowoczesnym budownictwie bardzo chętnie się po nią sięga. Wysokość fali można dostosowywać do własnych potrzeb. Szeroki wybór profili daje wiele możliwości. Na dodatek można wybierać wśród różnych rodzajów blachy. Blachy mogą być powlekane lub ocynkowane. Blacha trapezowa jest tania, a koszt jej położenia także. Wygląda efektownie, a przy tym nie pochłania mnóstwa pieniędzy, co decyduje o jej popularności.Gonty bitumiczne

Kolejne tanie pokrycie dachu stanowią gonty bitumiczne. Są bardzo trwałe. W zależności od warunków, w jakich są użytkowane i rodzaju doskonale spełniają swoją rolę przez jakieś 10 do 20 lat. Można kupić też znacznie trwalsze, które są wzbogacone polimerami APP lub SBS. Trafnym wyborem są gonty z powłoką w postaci folii miedzianej. Z upływem czasu gonty z miedzianą powłoką zyskują szlachetny wygląd, ponieważ miedź ulega procesowi patynacji. Barwione gonty bitumiczne są bardziej odporne na wpływ warunków atmosferycznych i czynników chemicznych. Zaletą gontów jest łatwość remontu. W razie konieczności nie jest potrzebne zrywanie starej powłoki. Na stare gonty można po prostu położyć nowe. Można to zrobić nawet kilkakrotnie.

Dachówki betonowe

Dachówki betonowe są tańsze od ceramicznych, a pod względem estetycznym wcale im nie ustępują. Więcej zapłacimy wyłącznie za dachówki betonowe kątowe lub innego rodzaju niż tradycyjne. Wzornictwo tego typu dachówek jest naprawdę bogate. Do tego dach z takim pokryciem będzie naprawdę solidny. Dachówki betonowe ważą mniej niż ceramiczne, co ułatwia ich układanie. Koszt położenia dachówek betonowych jest niższy.