Jak wysoka powinna być ścianka kolankowa na poddaszu? Na co zwrócić uwagę?

Jak wysoka powinna być ścianka kolankowa na poddaszu? Na co zwrócić uwagę?

Wysokość ścianki kolankowej jest uzależniona od różnych czynników. Pod uwagę należy brać szerokość budynku. Kolejne czynniki, które wpływają na wysokość ścianki to rodzaj konstrukcji dachowej i kąt nachylenia dachu. Ponadto uwzględnione musi zostać przeznaczenie pomieszczenia.

Jeśli w pomieszczeniu nikt nie będzie spał, mieszkał czy pracował, wówczas mówimy o poddaszu nieużytkowym przeznaczonym na cele gospodarcze. W takich pomieszczeniach najczęściej przechowuje się różnego rodzaju sprzęty czy też środki czystości i tym podobne specyfiki. W pomieszczeniach gospodarczych wysokość ścianki kolankowej ogranicza się do 70 cm.

W przypadku poddasza mieszkalnego wysokość ścianki kolankowej musi być wyższa. Przeciętna wysokość ścianki wynosi 80-110 cm. W takiej sytuacji w pomieszczeniu przy ścianie zmieści się łóżko. Można też wstawić biurko. Przy takiej wysokości wygodnym rozwiązaniem jest okno połaciowe w dachu albo lukarna. Wiadomo, że im wyższa ścianka kolankowa, tym więcej możliwości urządzenia pomieszczenia. Gdy ścianka kolankowa będzie miała wysokość 140-150 bez problemu w pokoju stanie stół z krzesłami. Powstanie miejsce dla szafki z telewizorem albo biblioteczki.Można sobie spokojnie urządzić też miejsce pracy. Chociaż podana wysokość dostarcza więcej możliwości, to jednak jest problematyczna pod względem konstrukcyjnym. Gdy decydujemy się na znaczne podwyższenie ścianki, lepiej zrobić to od razu do poziomu 200-210 cm. Z drugiej strony w przypadku małych domów o zwartej bryle zabieg w sposób bardzo widoczny zniszczy proporcje domu.

Architektura domu może przestać być atrakcyjna czy w ogóle estetyczna, a przecież tego nikt nie chce. Jak widać podwyższanie ścianki kolankowej musi być dogłębnie przemyślane.