Jak ocieplić stare okno? Sposoby termomodernizacji stolarki okiennej.

Jak ocieplić stare okno? Sposoby termomodernizacji stolarki okiennej.

Wymiana pakietu szybowego umożliwia zmniejszenie strat energii cieplnej nawet do 50% oraz przynosi najbardziej wymierne korzyści. Zaleca się zastosować nowy pakiet szybowy o współczynniku przenikania ciepła wynoszącego 0,8 W/(m2K). W obecnie montowanych oknach standardowo stosuje się szyby zespolone, a zatem zestawy złożone z dwóch lub więcej tafli szkła, co pozwala uzyskać dobrą izolacyjność cieplną przy dość niewielkiej grubości przeszklenia. Między szybami znajdują się ramki dystansowe, które razem tworzą izolującą pustkę wypełnioną powietrzem bądź gazem oraz tak zwany absorbent wilgoci. Szyby i ramki są ze sobą połączone za pomocą mas uszczelniająco – klejących. Nowy pakiet szyb można zamówić u producenta, od którego pochodzi okno, lecz zazwyczaj lepszym i szybszym rozwiązaniem jest zlecenie wymiany szyb zakładowi szklarskiemu. Wymiana szyby zespolonej nie jest skomplikowana i można wykonać ją samodzielnie. Niemniej bezpieczniej jest zamówić nową szybę z jej montażem, bo choć koszty będą większe, zyskuje się gwarancję starannego i prawidłowego montażu pakietu szyb. Podczas wyjmowania starej i wkładania nowej szyby, może dojść do przekoszenia ramy. W rezultacie okno nie będzie się szczelnie domykać.



Wymiana uszczelek jest bardzo prosta, a dokładniej mówiąc polega na wymontowaniu starych uszczelek przyszybowych i przylgowych oraz zastąpieniu ich nowymi. Wymiana uszczelek zapobiega stratom ciepła oraz znacząco ogranicza nawiewy zimnego powietrza z zewnątrz. Zwykle jest wykonywana łącznie z wymianą pakietu szybowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie uszczelek z silikonu, które nie utleniają się po pięciu latach w przeciwieństwie do uszczelek z kauczuku syntetycznego. Uszczelki silikonowe są odporne na nasłonecznienie i wilgotność. Charakteryzują się lepszą elastycznością, dzięki czemu bez problemu wypełniają wszelkie nierówności, ubytki i szpary. Są dostępne w kilku rozmiarach, a wymianę można wykonać samodzielnie.

Nieco bardziej skomplikowane są naprawa i udoskonalenie okuć okiennych. Poleca się je w przypadkach, gdy skrzydła nie przylegają odpowiednio do ościeżnicy oraz ciężko się otwierają. Można zastąpić stare okucia nowymi, które są wzbogacone o nowe funkcje, na przykład zaczepy antywłamaniowe, albo możliwość stopniowego uchyłu. Jeśli w ciągu wielu lat użytkowania okna powstały ubytki i szczeliny, zaleca się ich wypełnienie. W przeciwnym razie ciepło będzie uchodziło przez mostki termiczne, które tworzą się w ubytkach.

Ostatnim sposobem na termomodernizację starych okien jest wykonanie węgarka ociepleniowego, który zostaje umieszczony od zewnętrznej strony domu.  Węgar jest pionowym elementem umieszczonym przy otworze okiennym otrzymany poprzez wysunięcie cegieł lub dostawienie pionowych słupków. Pełni funkcję oparcia dla ościeżnicy oraz uszczelnia jej połączenie z murem. Jego zadaniem jest ocieplenie ram okiennych oraz zapobieganie przemarzaniu.