Jak i z czego budować ściany zewnętrzne trójwarstwowe?

Jak i z czego budować ściany zewnętrzne trójwarstwowe?

Ściany zewnętrzne trójwarstwowe charakteryzują się tym, że są bardzo trwałe, ciepłe oraz umożliwiają estetyczne wykończenie elewacji. Wymagają jednak większego nakładu pracy i czasu. Konstrukcja ściany trójwarstwowej jest złożona z trzech warstw pełniących różne funkcje. Mowa o warstwie nośnej, izolacyjnej i osłonowej. Warstwa nośna ma decydujący wpływ na stabilność konstrukcji domu. Na niej są oparte balkony, dach i stropy. Warstwa izolacji zapewnia odpowiedni komfort cieplny domownikom. W jej grubości montuje się okna i drzwi. Warstwa osłonowa jest natomiast barierą chroniącą dom przed czynnikami atmosferycznymi i wpływającą na estetyczny wygląd zewnętrzny budynku. Całkowita grubość ściany trójwarstwowej jest równa około 50 cm, w zależności od wykorzystanych materiałów.

Warstwa nośna ściany trójwarstwowej jest budowana z pustaków ceramicznych, silikatów, keramzytobetonu lub bloczków z betonu komórkowego. Szerokość warstwy jest równa około 25 cm. Warto wykorzystać materiał, którego wysokość jest taka sama jak wysokość cegieł warstwy osłonowej, albo stanowi jej wielokrotność. Wówczas nie będzie problemu z połączeniem warstw ściany. Kotwy umieszcza się w spoinach umieszczonych na tym samym poziomie. Warstwa izolacji zapewnia komfort cieplny i akustyczny.



Do jej wykonania wykorzystuje się wełnę mineralną. Należy zadbać o odpowiednie wentylowanie przez szczelinę między warstwą osłonową a izolacyjną. Brak wentylacji prowadzi do zwilgocenia warstwy i pogorszenia właściwości izolacyjnych. Materiał o zamkniętych porach, taki jak styropian, nie wymaga wykonywania szczelin wentylacyjnych. Jednym z innowacyjnych materiałów służących do wykonywania izolacji cieplnej jest sztywna pianka poliuretanowa sprzedawana w formie płyt. Charakteryzują się tym, że nie wchłaniają pary wodnej i posiadają wyjątkowo dobre właściwości izolacyjne. Z kolei warstwa osłonowa ściany może być wykonywana z cegły ceramicznej, klinkierowej bądź licowej. Można także wykorzystać cegłę cementową licową i kamień. Wówczas nie trzeba nakładać tynk na elewację, niemniej jednak trzeba zadbać o staranność murowania. Warto oprzeć warstwę osłonową na fundamencie bądź konstrukcji wsporczej. Wówczas będzie stabilna.

Wznoszenie ściany trójwarstwowej odbywa się na dwa sposoby. Wyróżnia się budowę jednoetapową i dwuetapową. Pierwsza metoda wymaga mniejszego nakładu pracy i czasu, niemniej można ją wykorzystać tylko wtedy, gdy warunki pogodowe są korzystne. Opady stwarzają ryzyko zamoknięcia muru i warstwy izolacyjnej. Budowa dwuetapowa polega na tym, że najpierw muruje się warstwę nośną i wykonuje się dach. Dopiero potem następuje wykonanie warstwy izolacyjnej i osłonowej.