Izolacje ścian fundamentowych. Z czego i jak zrobić?

Izolacje ścian fundamentowych. Z czego i jak zrobić?

Izolacja ścian fundamentowych musi chronić nie tylko przed utratą ciepła, ale także przed wodą. Ocieplenie fundamentów jest bardzo ważne. Bez niego staną się źródłem utraty ciepła. Należy pokryć warstwą izolacji termicznej nie tylko ściany fundamentowe, ale także płyty i podłogi na gruncie. Do jej wykonania zaleca się wykorzystać materiały, które cieszą się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz podwyższoną odpornością na działanie wilgoci. Najlepszym, a zarazem najmniej kosztownym rozwiązaniem jest styropian. Nieco droższe są płyty z polistyrenu ekstrudowanego bądź z pianki poliuretanowej. Charakteryzują się lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła w porównaniu z tanim styropianem. Wełna mineralna nadaje się tylko do zaizolowania podziemnych części trójwarstwowych ścian fundamentowych.

Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje płyt polistyrenowych są dodatkowo wyposażone w sieć rowków osłoniętych geowłókniną. Ułatwiają odpływ wody zagrażającej kondycji fundamentów. Geowłóknina sprawia, że nie ulegają zatkaniu. Stosując ten materiał izolacyjny, trzeba umieścić płyty w ten sposób, aby rowki były skierowane w kierunku gruntu. Poza ociepleniem, należy też zadbać o odpowiednią ochronę przed wodą. Wyróżnia się kilka rodzajów hydroizolacji – poziomą i pionową. Hydroizolacja pozioma charakteryzuje się tym, że układa się ją między ławami a ścianami, a także między fundamentem i ścianami parteru. Stanowi doskonałe zabezpieczenie murów przed wodą. Zabezpiecza fundamenty przed powstawaniem pęknięć, które są następstwem osiadania budynku. Do wykonania hydroizolacji poziomej wykorzystuje się papę układaną na lepiku bądź papę termozgrzewalną. Alternatywą jest gruba folia z PCW.

Hydroizolacja pionowa jest ochroną przed wilgocią znajdującą się w gruncie i wodami gruntowymi. Warstwa izolacyjna jest układana z obu stron. Najczęściej jest dodatkowo osłonięta termoizolacją. Można też wykonać najpierw warstwę izolacji termicznej, a później warstwę hydroizolacji. W obrębie hydroizolacji pionowej wyróżnia się trzy odmiany – lekką, średnią i ciężką. Hydroizolacja lekka charakteryzuje się tym, że ściany fundamentowe są zabezpieczane wyłącznie warstwą papy bądź folii. Chroni przed wilgocią, ale nie przed wodą. W przypadku podniesienia poziomu wód gruntowych należy zastosować izolację średnią lub ciężką.

Materiały służące do wykonania hydroizolacji pionowej to papa, folia, masy polimerowe i bitumiczne oraz zaprawy mineralne. Zaleca się stosować papę modyfikowaną SBS, albo papę APP, wyposażone w osnowę poliestrową, przeznaczoną do zgrzewania. Są to specjalne rodzaje pap, które dobrze znoszą ciężkie warunki, jakie panują pod powierzchnią gruntu. Gwarantują szczelną i trwałą izolację. Folia polietylenowa lub wykonana z PCW wymaga dodatkowo kupna specjalnego kleju. W sprzedaży są także samoprzylepne materiały tego rodzaju. Masy polimerowe można stosować nawet w przypadku niskich temperatur. Do nanoszenia ich można wykorzystać pędzel lub szczotkę. Podobnie jest w przypadku ma bitumicznych. Zaprawy mineralne to tynki mające właściwości hydroizolacyjne. Są łatwe do zastosowania. Chłoną mało wody i szybko wysychają.