Montaż izolacji z wełny szklanej na dachu skośnym. Jak poprawnie wykonać?

Montaż izolacji z wełny szklanej na dachu skośnym. Jak poprawnie wykonać?

Izolacja na dachu skośnym jest wykonywana z dwóch warstw wełny szklanej. Pierwsza warstwa jest ułożona między krokwiami. Druga warstwa stanowi ocieplenie podkrokwiowe. Jej zadaniem jest zredukowanie wpływu mostków termicznych i zniwelowanie niedokładności pierwszej warstwy. Zdaniem ekspertów Dwuwarstwowa izolacja z wełny szklanek jest najbardziej korzystna pod względem parametrów izolacyjnych.

Przed rozpoczęciem montażu należy odpowiednio przygotować materiały. Rozpakuj maty bądź płyty izolacyjne wełny szklanej. Po kilku minutach materiał rozpręży się i będzie gotowy do zastosowania. W międzyczasie należy dokładnie zmierzyć każdy rozstaw w przestrzeni między krokwiami. Dzięki temu można starannie przyciąć każdy pas wełny. Należy pamiętać o tym, żeby zostawić dwa dodatkowe centymetry w każdej z części, które będą układane między krokwiami. Są potrzebne do zaklinowania materiału.

Układaj wełnę zaczynając od dołu krokwi. Każdy kolejny element trzeba dokładnie dosuwać do uprzednio zamontowanego materiału.To jedyny sposób na uniknięcie tworzenia się mostków termicznych. Warto wybrać takie materiał, które same klinują się między krokwiami wykorzystując siłę sprężystości włókien. Jeżeli na krokwiach jest ułożona membrana charakteryzująca się wysoką paroprzepuszczalnością, to należy dosuwać ją bezpośrednio do powłoki. Jeżeli zastosowano membranę z niską paroprzepuszczalnością, albo w ogóle zrezygnowano z niej i wełna jest układana na deskowaniu, zaleca się szczelinę o szerokości 20 – 40 mm. Listwy ograniczające są montowane w celu pozostawienia drogi wentylacji. Alternatywą jest zastosowanie ocynkowanego drutu stalowego. Zanim zamontuje się profile metalowe, trzeba umieścić w nich przycięte paski wełnę.

Ułożenie drugiej warstwy ocieplenia wygląda podobnie. Wełna jest układana w poprzek pod krokwiami. Przykrywa krokwie i niweluje potencjalne mostki termiczne. Druga warstwa jest pokrywana folią paroizolacyjną mocowaną zszywkami do łat drewnianych. Jeżeli zastosowano profile metalowe, do mocowania używa się taśmy dwustronnie klejącej. Prezydenta jest także taśma rozprężna. Stosuje się ją do uszczelnienia połączeń folii ze ścianą szczytową.