Izolacja poddasza użytkowego. Styropian, wełna, pianka czy polistyren? Co wybrać?

Izolacja poddasza użytkowego. Styropian, wełna, pianka czy polistyren? Co wybrać?

Odpowiednie ocieplenie poddasza użytkowego, zapobiega ucieczce ciepła z domu. Izolacja dachu jest zatem istotna. Materiały, które można wykorzystać w tym celu to styropian, wełna, pianka oraz polistyren. Ocieplając połacie dachu należy tak dobrać materiał, żeby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U na poziomie wynoszącym maksymalnie 0,25 W/(m2K).

Styropian przeznaczony specjalnie do izolacji poddasza użytkowego ma postać specjalnych płyt, które można w prosty sposób ułożyć między krokwiami. Charakterystyczną cechą są podłużne nacięcia. Wpływają na zwiększenie elastyczności styropianu. Materiał jest wytwarzany z polistyrenu grafitowego. Dlatego też charakteryzuje się lepszą izolacyjnością termiczną. Zwykły twardy styropian dobrze sprawdzi się podczas wykonywania izolacji podkrokwiowej.

Wełna mineralna jest najbardziej popularnym materiałem stosowanym do ocieplania poddasza użytkowego. Charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i sprężystością. Wełnę można wykorzystać do szczelnego wypełnienia przestrzeni między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Do izolacji stosów poddasza zaleca się wykorzystać wełnę mineralną w postaci lekkich płyt, albo mat charakteryzujących się dużą sprężystością.

Pianka do ocieplenia poddasza jest bardzo innowacyjną metodą izolacji. Pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania przez zwiększenie efektywności energetycznej. Pod tym względem jest liderem wśród materiałów stosowanych do izolacji poddasza użytkowego.

Do wykonania ocieplenia stosuje się metodę natryskową. Jednym z parametrów pianki jest powietrzna szczelność. To najbardziej istotny parametr w domach o wysokiej sprawności energetycznej. Izolacja wypełnia szczeliny i pustki powietrzne, które trudno zaizolować za pomocą tradycyjnej metody. Trójwymiarowa matryca komórek tego materiału tworzy skuteczną barierę termiczną. Jednocześnie umożliwia jednak transfer wilgoci z wnętrza domu. Za pomocą pianki poliuretanowej można ocieplić każdą przegrodę. Natrysk pianki odbywa się wprost na deskowanie lub membranę. Można stosować ja nawet w trudno dostępnych przestrzeniach. Prace przebiegają bardzo szybko. Pianka nie wywołuje negatywnych oddziaływań na zdrowie człowieka. Zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni.

Polistyren ekstrudowany ma postać twardych płyt. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczne. Nie chłonie wody. Najlepiej wykorzystywać je w postaci ocieplenia nakrokwiowego. Są układane pod pokryciem dachu lub od spodu. Polistyren ekstrudowany jest mniej nasiąkliwy w porównaniu ze styropianem i nieco twardszy. Najczęściej stosuje się go do ocieplenia płaskich dachów odwróconych.

Spośród czterech przedstawionych wyżej materiałów najlepsze właściwości ma pianka. Jest uniwersalna, energooszczędna i zapewnia szybkie, a zarazem dokładne wykonanie izolacji. Jej wadą jest wyższa cena w porównaniu z pozostałymi produktami. Najmniej inwestor zapłaci za wełnę mineralną. Choć koszty są stosunkowo niskie, to zapewnia całkiem dobrą izolację. Dlatego też cieszy się zdecydowanie największym zainteresowaniem.