Izolacja cieplna dachu płaskiego jest zależna od tego, czy stropodach jest wyposażony w wentylację. Ocieplenie dachu skośnego zależy przede wszystkim od tego, czy poddasze ma charakter użytkowy czy nie. To podstawowa różnica między dwoma rodzajami termoizolacji.
Stropodach niewentylowany nie posiada daszka, a izolacja cieplna jest układana na stropie. Następnie zostaje pokryta warstwą hydroizolacyjną. Ocieplenie dachu płaskiego niewentylowanego wymaga zastosowania twardych materiałów izolacyjnych. Zaleca się wykorzystanie twardych płyt z wełny mineralnej, styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu.
Jeżeli stropodach jest wentylowany, to tuż nad nim znajduje się daszek. Między dwoma elementami jest wolna przestrzeń. Uzupełnij ją materiałem dociepleniowym. Zaleca się wykorzystanie miękkiej i dobrej wełny mineralnej. Do wyboru są maty i granulat. Maty mają lepsze właściwości izolacyjne. Jeżeli mogą pojawić się trudności z ich ułożeniem, to zastosuj granulat wełniany, styropianowy bądź celulozowy.
Dach skośny nad poddaszem nieużytkowym wymaga ułożenia termoizolacji między krokwiami. Można powiesić go u spodu krokwi. Materiał dociepleniowy układa się tylko na stropie. Połacie nie muszą być ocieplane. Zaleca się zastosowanie wełny mineralnej lub metalizowanej folii termoizolacyjnej.
Dach skośny przykrywający poddasze użytkowe jest trudniejszy do wykonania. Wymaga demontażu pokrycia dachu. Materiał izolacyjny zostaje po łożony od zewnętrznej strony. Zaleca się wykorzystanie płyt PIR lub polistyrenu ekstrudowanego. Warstwa termoizolacji powinna zostać solidnie umocowana na krokwiach.