O izolacyjność akustyczną ścian działowych warto zadbać, chyba że chcemy słyszeć odgłosy z sąsiednich pomieszczeń. Zaleca się budowę ścian działowych z pełnych cegieł ceramicznych, albo z cegieł wapienno – piaskowych. Chcąc dodatkowo poprawić właściwości akustyczne tych materiałów, pokrywa się je tynkiem cementowo – wapiennym lub cementowym.
Bloczki, cegły i pustaki to najchętniej wybierane materiały. Sprawiają, że ściany działowe są trwałe, mocne i charakteryzują się dobrą izolacją akustyczną. Przeważnie inwestor wykorzystuje ten sam materiał, który posłużył do budowy ścian nośnych, lecz wybiera węższe elementy. Murowanie ścian działowych z cegieł trwa dość długo, stąd też duża popularność pustaków i cegieł karatówek. Bloczki i płytki wykonane z betonu komórkowego mają dość duże wymiary, co przyśpiesza prace budowlane. Silikatowe cegły i bloczki drążone charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i izolacyjnością akustyczną. Uchodzą za najmocniejszy materiał jaki wykorzystuje się do wznoszenia ścian murowanych. Główną wadą materiału jest duży ciężar. Ogranicza swobodę zmiany położenia ścian działowych i dobudowywania ich. Zmiany w projekcie zwykle nie są możliwe. Pod tym względem najlepszym wyborem byłyby pustaki i bloczki z kreamzytobetonu. Maja niewielki ciężar i porowatą strukturę, a jednocześnie wysoki parametr izolacyjności akustycznej.
Dobra izolacja akustyczna jest zapewniona przez szczeliny i drążenia znajdujące się w cegłach i pustakach. Mają korzystny wpływ tylko wtedy, gdy są wąskimi i prostokątnymi otworami ułożonymi prostopadłe do płaszczyzny ściany. Równie dobra jest włóknista struktura materiałów wykorzystanych do budowy ścian. Ściany działowe są często budowane z wełny mineralnej i płyty gipsowej. Jeżeli dodatkowo zamontuje się płyty po obu stronach, to uzyska się izolacyjność akustyczna na poziomie ścian murowanych. Wełna mineralna ma bardzo dobre parametry pochłaniania dźwięku (klasa A). Stanowi doskonałe uzupełnienie dla płyt gipsowo-kartonowych. Wełna redukuje pogłos. Producenci materiałów budowlanych zwykle podają parametr R’A1. To miara tłumienia i pochłaniania dźwięków. Warto zwrócić na niego uwagę przy wyborze materiału do budowy ścianki działowej.