Izolacyjność akustyczna ścian, stropów i dachu ma duże znaczenie dla komfortu życia mieszkańców. Wbrew pozorom wygłuszenie ścian zewnętrznych i stropu nie jest trudne. Wystarczy tylko pamiętać o pewnych zasadach.
Hałas wywołuje drgania, które następnie wędrują wzdłuż ścian, stropów i dachu, rozchodząc się po całym mieszkaniu. Im wyższa izolacyjność akustyczna, tym trudniej jest przemieszczać się drganiom. To zdolność do zapobiegania przenoszeniu się dźwięków między pomieszczeniami. Dach, stropy i ściany mogą przewodzić dźwięki powietrzne z zewnątrz domu i dźwięki uderzeniowe.
Wyciszenie ścian wewnętrznych jest związane z przeprowadzeniem odpowiednich prac remontowych oraz utratą wolnej przestrzeni. Wybierając materiał należy sprawdzić właściwości akustyczne i możliwość przeobrażenia wnętrza. Materiały charakteryzują się własną izolacyjnością akustyczną. Oznacza się ją symbolem Rw, a wyraża w decybelach. Nakładając izolację na ścianę wewnętrzna, zmniejszamy powierzchnię izolowanego pomieszczenia. Warto rozważyć, który materiał będzie najbardziej korzystny. Żeby wykonać izolację w odpowiedni sposób, trzeba położyć ją po obu stronach wyciszanej ściany. Montaż powinien być wykonany bardzo starannie. Nawet małe szczeliny mogą spowodować, że izolacja nie spełni swojej roli. Budowniczy stosują różne metody wyciszania ścian wewnętrznych, niemniej najbardziej powszechne jest postawienie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na szkielecie drewnianym wypełnionym wełną mineralną. Nie próbuj zastępować wełny mineralnej styropianem. W przeciwieństwie do niej nie posiada takich właściwości.
Jeżeli ściany wewnętrzne są już wzniesione i nie ma możliwości wykorzystania powyższej metody, to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt korkowych. Charakteryzują się nie tylko bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną, ale także walorami estetycznymi. Sprawiają, że wnętrze będzie nie tylko cieplejsze, ale także przyjemniejsze. Płyty korkowe dostępne w sprzedaży charakteryzują się różną grubością. Najlepiej wybrać grubsze egzemplarze. Wtedy efekt będzie lepszy. Tapety tekstylne są modną metodą wyciszania wnętrz, jednak nie tak popularną, jak ścienne panele akustyczne. Zapewniają dobrą izolacyjność i wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem. Ten materiał jest jednak bardziej kosztowny niż pozostałe, przedstawione wyżej.
Istnieją dwa sposoby wyciszenia stropu. Jeden z nich polega na wykonaniu wylewki betonowej. Usztywnia strop i znacznie poprawia jego izolacyjność akustyczną. Dla lepszego efektu, można wykonać pod posadzą warstwę ze specjalnej wełny akustycznej, położyć na nią folię, a następnie wylać beton zbrojony siatkami stalowymi. W ten sposób można skutecznie wyciszyć strop, ale przed zastosowaniem metody jest wymagana konsultacja z konstruktorem. Chodzi głównie o kwestię obciążenia stropu.