Garderoba na poddaszu. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu, urządzaniu?

Garderoba na poddaszu. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu, urządzaniu?

Poddasze jest idealnym miejscem na urządzenie garderoby. Garderoba może być mała, ale w zależności od ilości miejsca można stworzyć też naprawdę przestronne pomieszczenie na przechowywanie ubrań. Aby zagospodarować pokój przestrzeń musi mieć co najmniej dziesięć metrów kwadratowych. W przypadku garderoby nie ma takich wymagań. Można ją urządzić nawet na zaledwie kilku metrach kwadratowych, chociaż oczywiście im więcej miejsca tym lepiej, ponieważ można zmieścić więcej rzeczy. Do garderoby można wstawić różne szafy. Najwygodniejsze są szafy lub wnęki z drzwiami przesuwnymi. Drzwi nie zabierają wówczas dodatkowego miejsca. W małym pomieszczeniu można zrezygnować z szafy i poustawiać tylko stojaki, półki i zamontować wieszaki.

Garderobę urządza się w zależności od architektury przestrzeni. Duże skosy powodują powstawanie wnęk, które w garderobie można świetnie wykorzystać. We wnękach można wykorzystać miejsce na drobiazgi takie jak apaszki, szaliki czy biżuterię. Należy pamiętać, aby znalazło się jakieś miejsce na wieszaki. Rzeczy typu: garnitury, żakiety czy eleganckie sukienki zawsze powinny wisieć, aby się nie mięły. Garderobę można zaaranżować na mnóstwo sposobów.Może być bardzo zabudowana, a wszystkie rzeczy szczelnie pozamykane lub tworzyć otwartą przestrzeń. W przypadku otwartej przestrzeni warto skorzystać z mebli o konstrukcji ażurowej. Jeśli mamy mało miejsca na garderobę, wówczas należy rozpatrzyć możliwość zakupu mebli na zamówienie. Ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań jest mnóstwo. Stojaki, wysuwane półki pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, a jednocześnie mieszczą wiele rzeczy. Na dodatek meble na zamówienie zapewniają swobodny dostęp do wszystkich rzeczy przechowywanych w garderobie.

Garderoba może być miejscem, w którym będziemy przechowywać nie tylko ubrania, ale również różnego rodzaju sprzęty. Mogą to być sprzęty AGD takie jak odkurzacz albo różnego rodzaju sprzęt sportowy. Jeśli garderoba ma spełniać również takie zastosowanie, przy jej planowaniu należy od razu wziąć to pod uwagę. Deska do prasowania może na przykład być przechowywana w szafie na jej wewnętrznej ścianie. Istnieją specjalne uchwyty do montażu.