Elewacje w domu drewnianym. Jak je wyremontować?

Elewacje w domu drewnianym. Jak je wyremontować?

o zakres prac związanych z remontem elewacji, to wszystko zależy od tego czy konieczne będzie poprawienie ocieplenia, zmiana materiału elewacyjnego, czy jedynie odświeżenie powierzchni ścian zewnętrznych.

Remont elewacji wykonanych z drewnianej okładziny polega na odświeżeniu powłoki. Zanim to jednak nastąpi należy usunąć ubytki i wymienić zniszczone fragmenty. Bardzo często konieczne jest także poprawienie mocowania. Odbywa się to poprzez dobicie gwoździ i uszczelnienie połączeń z ramami drzwi i okien. Niekiedy oblicówka drewniana jest w bardzo złym stanie. Na deskach widoczne są liczne pęknięcia, ubytki, a także zniszczenia wywołane działalnością grzybów i pleśni. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie całkowite usunięcie starego pokrycia oraz zastąpienie go nowym. Kiedy deski są w dobrym stanie, to wystarczy jedynie ich oczyszczenie. W przypadku istnienia łuszczącej się warstwy lakieru, konieczne jest usunięcie jej za pomocą szlifowania, albo preparatów, które zmiękczają powłokę. Po takim przygotowaniu elewacji, należy przetrzeć ją papierem ściernym. Dzięki temu powierzchnia zostanie wygładzona, a zwietrzała warstwa starej powłoki będzie usunięta. Można także wykorzystać szlifierkę oscylacyjną z papierem ściernym charakteryzującym się granulacją 100 – 120.

Surowe deski drewniane trzeba najpierw pokryć powłokę impregnatu barwiącego, a dopiero po jej wyschnięciu nanieść dwie warstwy lakieru, albo farby. Niekiedy chcemy jedynie odświeżyć oblicówkę, bez zmiany barwy. Wówczas wystarczy tylko nałożyć jedną warstwę lakieru lub lakierobejcy. Tylko te preparaty są odpowiednie do malowania oblicówki na zewnątrz. Można także wykorzystać farby elewacyjne, między innymi pliolitowe, które posiadają bardzo wysoką paro przepuszczalność. Do nakładania powłok renowacyjnych służy pędzel i natrysk. W tej kwestii należy dostosować się do zaleceń producenta. Częstym błędem jest nakładanie preparatów impregnacyjnych na warstwę lakieru lub farby. Jest to bezskuteczne, ponieważ powłoka lakieru uniemożliwia wniknięcie preparatu w drewno. Należy o tym pamiętać podczas renowacji elewacji w domu drewnianym.