Elewacje murowane. Jak wykonać? Jakie cegły wybrać?

Elewacje murowane. Jak wykonać? Jakie cegły wybrać?

Wśród elewacji murowanych można wyróżnić elewacje wykonywane z cegieł klinkierowych oraz elewacje wykonane z ceramicznych cegieł licowych. Cegły klinkierowe to materiały budowlane charakteryzujące się niewielką nasiąkliwością wynoszącą około 6%. Cegły klinkierowe cechuje bardzo duża odporność na niskie temperatury, a także trwałość. Zazwyczaj wykorzystuje się cegły z różnych palet. Wówczas elewacja wygląda bardzo estetycznie i ładnie się prezentuje.

Ceramiczne cegły licowe posiadają nieco większą nasiąkliwość niż cegły klinkierowe. Powierzchnia ceramicznych cegieł licowych jest zdobiona techniką piaskowania, albo ryflowania. Ostatnimi czasy ceramiczne cegły licowe są wykonywane także ręcznie. Tego typu produkty posiadają celowo wykonane wady kształtu, które nadają elewacjom postarzały wygląd. Murowanie elewacji z cegieł odbywa się na tych samych zasadach, co budowa ściany z tradycyjnych cegieł bądź pustaków ceramicznych. Cegły elewacyjne mogą być murowane i spoinowane jednoetapowo, albo dwuetapowo. Jednoetapowe murowanie polega na wznoszeniu muru razem z warstwą konstrukcyjną. Na warstwę elewacji wykorzystywane są bardzo często cegły silikatowe, ponieważ nie jest konieczne ich dokładne spoinowanie, a w przypadku zabrudzenia zaprawą tynkarską, można je łatwo oczyścić.Murowanie wygląda w ten sposób, że najpierw stawia się warstwę nośną o wysokości mniej więcej pół metra, następnie układane jest ocieplenie oraz warstwa elewacyjna. Dwuetapowe murowanie odbywa się w ten sposób, że najpierw stawiana jest warstwa konstrukcyjna, a dopiero później wykonuje się warstwę elewacyjną. Do wykonania elewacji mogą służyć również płyty klinkierowe. Elewacje z płyt klinkierowych sa wykonywane w sposób podobny do metody wykonywania elewacji z cegieł. Płytki klinkierowe charakteryzują się tym, że o wiele łatwiej się je układa, z powodu ich niewielkiej wagi.

Do wykonywania elewacji</strong> stosowane są płytki z klinkieru, silikatów, kamienia i gresu. Mocowanie płytek elewacyjnych do podłoża jest możliwe dzięki zastosowaniu zaprawy klejowej. Zaprawa klejowa jest nakładana zarówno na płytki, jak i na podłoże, żeby zabezpieczyć warstwę elewacyjną przed tworzeniem się pod okładziną pustych miejsc, które mogłyby być później penetrowane przez wodę. Po ułożeniu płyt klinkierowych spoiny są wypełniane elastyczną zaprawą przeznaczoną specjalnie do tego typu prac.