Drzwi wewnętrzne i ich rodzaje. Jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne i ich rodzaje. Jakie wybrać?

Kiedy ściany zostały otynkowane, a okna wstawione, warto pomyśleć o wyborze drzwi wewnętrznych. Różnią się między sobą zarówno pod względem stylu, jak i przeznaczenia. Drzwi wewnętrzne powinny być funkcjonalne, wytrzymałe, estetyczne, a także w przystępnej cenie. Producenci oferują pełne gamy drzwi wewnętrznych, dlatego ich wybór może być nie lada wyzwaniem.

Jednym z rodzajów są drzwi okleinowane. Charakteryzują się tym, że są pokryte specjalną powłoką, która ma przede wszystkim charakter dekoracyjny. Okleina zazwyczaj przypomina naturalną fakturę drewna i występuje w różnych odcieniach, zaczynając od jasnych beży, a kończąc na ciemnych brązach. Poza tym warto pamiętać o tym, że wśród nich znajdują się zarówno drzwi okleinowane jednoskrzydłowe, jak i dwuskrzydłowe, które są polecane do przestronnych wnętrz. Posiadają konstrukcję składającą się z elementów, takich jak płyta wiórowa otworowa, rama, a także płyta typu HDF. Są to główne materiały stosowane do produkcji drzwi okleinowanych. Okleiną są pokryte całe drzwi, łącznie z krawędziami.

Innym rodzajem drzwi wewnętrznych są drzwi fornirowane, które wykonuje się z wysokiej jakości drewna, dlatego ich cena jest nieco wyższa w porównaniu z drzwiami wewnętrznymi okleinowanymi. Są wykonywane z płyty HDF, drewna i forniru. Fornir to naturalna okleina. Charakteryzują się bardzo dobrą jakością i idealnie komponują się z wnętrzami o wystroju tradycyjnym. Podobnie jak drzwi okleinowane, do wyboru są drzwi fornirowane jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe.

Kolejnym typem drzwi wewnętrznych są drzwi szklane. Zdecydowanie należą do najbardziej luksusowych rodzajów drzwi. Są produkowane ze szkła hartowanego, szkła satinato i szkła przezroczystego. Drzwi szklane niekiedy pokrywa się dodatkowo zdobieniami. Dekoracyjne zdobienia są wykonywane metodą sitodruku, albo graweru. Drzwi szklane są odpowiednie do łazienek, ponieważ charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć, w przeciwieństwie do drzwi drewnianych. Ostatnim z rodzajów drzwi wewnętrznych są drzwi techniczne, które wykonuje się przeważnie z płyty ognioodpornej, płyty z korka oraz płyty typu HDF. Można je wykorzystywać do pomieszczeń takich jak piwnica czy kotłownia.