Dom murowany czy dom szkieletowy? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań. Co wybrać?

Dom murowany czy dom szkieletowy? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań. Co wybrać?

Współcześnie dom jest budowany głównie w technologii murowanej. Innowacyjnym rozwiązaniem jest budowa domu szkieletowego. Oba sposoby mają swoje zalety i wady, które zostały opisane poniżej.

Zalety domu szkieletowego to krótki czas budowy i mały ciężar domu. Czas budowy trwa około trzech miesięcy. Mniejszy ciężar domu powoduje, że fundament jest tańszy, bo transport materiałów na budowę i przechowywanie ich jest związane z mniejszymi kosztami. Ochrona cieplna domu jest bardzo dobra. Ściany i dach są bardzo dobrą izolacją cieplną. Budowa polega na montażu elementów, które są łączone za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Przerwy technologiczne nie są konieczne, co skraca czas budowy. Technologia umożliwia łatwą przebudowę i modernizację budynku. Ściany zewnętrzne mają mała grubość, dlatego też domy drewniane przy tych samych wymiarach zewnętrznych charakteryzują się większa powierzchnią użytkową niż murowane.

Wadą tego sposobu budowy są ograniczone rozpiętości stropów. Jeżeli nie stosuje się podciągów, albo dźwigarów stropowych, to wymiary pomieszczeń są w pewnym stopniu ograniczone. Technologia jest jeszcze mało rozpowszechniona i niewiele firm jest w stanie podjąć się wykonania tego zadania z należytą starannością. Po włączeniu ogrzewania dom szybko się nagrzewa, a po wyłączeniu szybko wychładza, więc bezwładność cieplna jest bardzo mała. Technologia jest bardzo wysublimowana i wymaga bardzo dużej dokładności i kultury technicznej. Bardzo trudno uzyskać odpowiednie drewno. Elementy, z jakich montuje się konstrukcję domu są wykonywane z drewna suszonego przemysłowo. Powinny posiadać ostrugane powierzchnie i wyokrąglone krawędzie. Drewno tego rodzaju jest produkowane w Polsce niemniej jednak charakteryzuje się wyższą ceną. Konstrukcja drewniana jest bardzo słabo zabezpieczona przed niszczeniem. Konstrukcje budynków są wykonywane wyłącznie z drewna suszonego przemysłowo, zatem impregnacja nie jest konieczna. Wyjątkowo podwaliny impregnuje się metodą ciśnieniową, bo są narażone na kontakt z wilgocią. Ostatnią z wad technologii jest brak koordynacji wymiarowej między materiałami, co stwarza dodatkowy koszt robocizny na przycinanie i gwarantuje powstanie sporej ilości odpadów. Wynika to z tego, że technologia jest w Polsce nowością i nie rozwija się od wielu dekad, tak jak w Kanadzie czy w Stanach Zjednoczonych.



Zalety domów murowanych to trwała konstrukcja i jest odporna na złe użytkowanie. Podstawowe

materiały konstrukcyjne są ogniotrwałe. Ściana murowana straci na wytrzymałości po wielogodzinnym pożarze. W przypadku ściany szkieletowej zabezpieczonej płytami gipsowo – kartonowymi i wełną mineralną stopień wytrzymałości jest nieco niższy. Technologia murowana charakteryzuje się dużą rozpiętością stropów i dużą akumulacyjnością cieplną. Dostęp do podstawowych materiałów budowlanych jest bardzo łatwy, a technologia jest powszechna. Jest związana z systemem finansowania budowy i obowiązującym w Polsce prawem podatkowym.

Wady technologii murowanej to dość długi czas budowy wynikający z konieczności stosowania przerw technologicznych. Można suszyć budynek za pomocą dmuchaw, niemniej jednak jest to kosztowne i niezbyt zdrowe dla domu. Transport materiałów budowlanych jest kosztowny, co wynika z zastosowania ciężkich materiałów budowlanych. Ściany zewnętrzne są grube. Minimalna grubość wynosi 36 – 38 cm. Tylko wtedy wymagania związane z izolacyjnością cieplną. Bardzo trudno wykonać ściany zewnętrzne, aby niepowstały mostki cieplne. Są to miejsca o słabszej izolacyjności termicznej. Poza tym z budową wiąże się też konieczność osuszenia domu z wilgoci technologicznej. Pochodzi z murarskich i tynkarskich zapraw oraz betonowych mieszanek. Wpływa na opóźnienie momentu rozpoczęcia prac wykończeniowych. Łatwość budowania jest pozorna. Należy dobrze zastanowić się nad wyborem firmy realizującej projekt. Roboty budowlane są pracochłonne i wymagają dużej ilości materiałów. Podstawowe prace budowlane są sezonowe. Nie wszystkie prace można wykonywać późną jesienią i zimą. Bardzo trudno o przebudowę i modernizację. Wymiana instalacji czy zmiana funkcji budynku są bardzo pracochłonne i kosztowne.

Dom wznoszony w technologii lekkiego szkieletu drewnianego charakteryzuje się mniejszą grubością ścian i dobrym współczynnikiem ciepła. Charakteryzuje się małą akumulacyjnością cieplną. Dom murowany wręcz przeciwnie. Masywne ściany w okresie letnim chronią wnętrza przed nagrzewaniem się. Ściany zewnętrzne domu szkieletowego charakteryzują się lepszą izolacyjnością akustyczną. Stropy drewniane łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe, natomiast stropy żelbetowe lepiej potrafią pochłaniać dźwięki uderzeniowe, a gorzej powietrzne. Budowa domu szkieletowego charakteryzuje się tym, że trwa krócej ze względu na ograniczenie mokrych robót. Wykończenie domu i rozprowadzenie instalacji przebiega sprawniej. Z drugiej strony budowa domu murowanego daje więcej możliwości w zakresie wyboru materiałów konstrukcyjnych oraz wykorzystywanych do izolacji i prac wykończeniowych.

Obecnie technologia budowy domu szkieletowego jest dość słabo rozpowszechniona, stąd też warto powierzyć budowę przedsiębiorstwu, które specjalizuje się w stawianiu tego typu domów. Technologia budowy domu murowanego jest powszechna, więc łatwo znaleźć firmę, która podejmie się jej wykonania. Wybór należy do inwestora.