Co robić, gdy dachówki ceramiczne różnią się kolorem, mają wykwity lub zarysowania?

Co robić, gdy dachówki ceramiczne różnią się kolorem, mają wykwity lub zarysowania?

Przy zakupie materiałów budowlanych trzeba zwracać uwagę na ich jakość. Przez jakość rozumie się ich trwałość i odpowiednie parametry, ale w niektórych przypadkach dotyczy też względów estetycznych. Dachówki ceramiczne muszą chronić dach, ale nie powinny mieć też wad, które sprawiałyby, że dach będzie prezentował się niekorzystnie. Jednak nie wszystkie drobne wady muszą wzbudzać niepokój.

Różnice w kolorachdachówek ceramicznych nie są niczym niepokojącym. Nie oznacza to, że któreś z nich odznaczają się słabszymi cechami fizycznymi. Zróżnicowana kolorystyka naturalnych dachówek wynika z faktu, że złoża gliny, z których produkuje się materiały są właśnie zróżnicowane pod względem barw. Wystarczy wybrać się w rejon, gdzie za podłoże służy glina i na własne oczy można się przekonać jak różne odcienie, a nawet kolory może mieć. Jest to spowodowane zawartością różnych związków w glinie. Glina, która zawiera więcej wapieni jest jasna, żółtawa. W miejscach, gdzie kumuluje się żelazo i mangan jest ciemniejsza, a nawet ciemnobrązowa. Kolorystyka gliny przekłada się bezpośrednio na barwę dachówek.



Największy niepokój mogą wzbudzać wykwity, ponieważ są najbardziej widoczne spośród mankamentów powierzchni dachówek. Są efektem występowania w glinie związków siarczkowych takich jak gips lub piryt, a także sól glauberska i gorzka. Niewielkie zmiany nie są powodem do zmartwień i reklamacji dachówek. Miejscowe wykwity po jakimś czasie zmyją deszcze. Natomiast bardzo widoczne, rozległe zmiany wpływają bardzo negatywnie na estetykę dachu. Nie można liczyć na to, że zniwelują je opady. Takich dachówek nie należy kłaść.

Na powierzchni dachówek ceramicznych mogą pojawiać się drobne rysy, a nawet minimalne nierówności. Można spotkać się z tzw. pęknięciami włosowatymi. Są to mikrorysy, których nie wyczuwa się pod palcami. Nie powodują problemów, o ile znajdują się wyłącznie na powierzchni. Takie dachówki można wykorzystać tak jak każde inne, jeśli do tego nie oddziałują negatywnie na przyczepność materiałów wykończeniowych takich jak glazura lub angoba. Mikroskopijne rysy nie obniżają wytrzymałości i wodoszczelności dachówek. Powstają podczas wypalania dachówek, gdy odparowanie wody nastąpi zbyt szybko.

W dachówkach zdarzają się ubytki, które najczęściej pojawiają się w okolicach naroży. Nie ma to większego znaczenia, gdy materiał będzie przykryty innym materiałem właśnie w tym miejscu. Generalnie jednak ubytki nie mogą być większe niż 7 mm: ani pod względem szerokości, ani pod względem głębokości.