Ceramiczne stropy gęstożebrowe. Wady i zalety.

Ceramiczne stropy gęstożebrowe. Wady i zalety.

Strop gęstożebrowy składa się z żeber i pustaków. Konstrukcja żeber powoduje, że obciążenie jest przenoszone ze stropu na wieniec. Następnie ciężar jest przenoszony na ściany. Pomiędzy żebrami umieszcza się pustaki. Ich wymiary odpowiadają wielkości przestrzeni pomiędzy żebrami. Pustaki są wykonywane z różnych materiałów, w tym z ceramiki. Do stropów gęstożebrowych stosuje się belki, które są częściowo prefabrykowane. Materiały prefabrykowane powodują, że skraca się czas wykonywania wszelkich robót. Belka jest skonstruowana ze stalowej kratownicy i stopki ceramiczno- betonowej albo betonowej. Elementami nośnymi są belki, więc od nich zależy wytrzymałość stropu.

Zaletą ceramicznych stropów gęstożebrowych jest łatwa dostępność prefabrykantów. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się ich produkcją. Gotowe elementy powodują, że prace budowlane przebiegają bardzo sprawnie. Technologia jest dobrze znana wykonawcom. Zalecenia producentów dotyczące wykonawstwa nie różnią się nadmiernie pomiędzy sobą.Do montażu nie jest potrzebny ciężki sprzęt budowalny, ponieważ materiały są lekkie. Zarówno belki, jak i pustaki charakteryzują się niedużą wagą. W kwestii montażu nie jest konieczne pełne deskowanie. Wystarczy, że belki zostaną podparte.

Do wad należy spora grubość stropu przy dużej rozpiętości. Duża ilość elementów wylewanych powoduje, że zalety zostają zniwelowane. Prace nad stropami o skomplikowanych kształtach przebiegają z trudnościami. Ceramiczne stropy gęstożebrowe nie nadają się do każdego kształtu. Montaż podparcia jest niezbędny i zabiera sporo czasu, ponieważ musi zapewnić pełną wytrzymałość. Pracochłonność należy do wad tego rozwiązania. Strop wykazuje podatność na klawiszowanie, czyli nieprawidłowe ułożenie prefabrykowanych elementów stropu. Pojawiają się zastrzeżenia dotyczące izolacyjności akustycznej. Stropy prefabrykowane z płyt kanałowych i betonowe stropy monolityczne pod względem izolacji akustycznej sprawdzają się znacznie lepiej.