Cegły elewacyjne – co warto wiedzieć?

Cegły elewacyjne – co warto wiedzieć?

Cegły elewacyjne są stosowane bardzo często. Przy wykonywaniu elewacji należy unikać podstawowych błędów. Jednym z nich jest niestaranność podczas wymurowania ścianki elewacyjnej. Należy pamiętać o tym, że wymaga ona znacznie większej precyzji niż murowanie ścian. Wówczas nierówności są pokrywane za pomocą tynku. Jeżeli wykorzystuje się cegły elewacyjne, nie ma takiej możliwości. Osoba zajmująca się murowaniem ścianki powinna pamiętać, że konieczne jest mieszanie cegieł z różnych palet. W przeciwnym razie na ścianie powstaną duże plamy. Będą one znacznie różniły się odcieniem, przez co uzyska się niezbyt estetyczny efekt. Wymóg dotyczy również płytek okładzinowych.

Bardzo często stosuje się do klinkieru niewłaściwej zaprawy. Ściany z klinkieru powinny być murowane na specjalnych zaprawach, które są przeznaczone do tego typu ceramiki. Zastosowanie specjalnej zaprawy pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nieestetycznych wykwitów na powierzchni elewacji. Powszechnie uważa się, że przyczyną pojawiania się wykwitów na jej powierzchni jest stosowanie zwykłych cementowo – wapiennych zapraw. Bardzo trudno je usunąć i zwykle po krótkim czasie pojawiają się znowu. Kolejnym błędem w stosowaniu cegieł elewacyjnych jest niestaranne wypełnienie widocznych dla oka spoin. Współcześnie wykonuje się często zagłębione spoiny między cegłami elewacyjnymi, natomiast później stosuje się fugę.

Opisana wyżej metoda wykonywania elewacji wymaga jednak bardzo dużej dokładności. Masy do spoinowania posiadają bardzo gęstą konsystencję, dlatego też staranne wypełnienie wąskiej spoiny jest nie lada wyzwaniem. Niezbyt profesjonalni murarze bardzo często ułatwiają sobie pracę i wykonują rzadszą masę. Nie jest to jednak zbyt dobrym pomysłem, ponieważ jeśli w masie będzie zbyt duża ilość wody, to przy wysychaniu skurczy się zbyt mocno, co spowoduje powstanie szczelin. Umożliwią dostawanie się wody, czego należy unikać. Przy wykonywaniu elewacji z cegieł elewacyjnych należy także unikać niedokładnego nakładania kleju na płytki. Podczas przyklejania płytek ceramicznych z klinkieru, kamienia, albo silikatów, ich spodnia strona i podłoże muszą być całkowicie pokryte klejem. Jego nadmiar zostanie usunięty na zewnątrz i należy go szybko usunąć, nim stwardnieje.