Po wybudowaniu i ociepleniu fundamentów, należy przystąpić do murowania ścian. Zajmuje się tym zwykle ekipa budowlana. Przy murowaniu ścian z pustaków ceramicznych należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsza warstwa powinna być położona na folii izolacyjnej. Dotyczy to zarówno ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Taka sama folia musi być położona między wieńcem a murłatą przed montowaniem więźby dachowej.
konieczne są pewne materiały. Należy zadbać o dwa rodzaje pustaków ceramicznych. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się szerszymi wymiarami. Służy do murowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych. Drugi zaś cechuje się węższymi wymiarami i jest przeznaczony do wzniesienia ścian działowych. Cegły pełne są potrzebne do wypełnienia miejsc w ścianie, gdzie pustaki są zbyt duże. Warto wmurować cegły pełne na przemian z pustakami ceramicznymi przy otworach drzwi.
Wtedy framuga będzie dobrze zakotwiczona. Cegły są też wymagane do wymurowania elementów zbyt skomplikowanych i komina. Wśród potrzebnych materiałów budowlanych znajdują się też piasek (ok. 20 metrów sześciennych), cement (około 1 – 2 ton). Lepiej kupić mniej, ponieważ po dwóch miesiącach cement może zacząć twardnieć. Do wylania nadproży i szalowania stropu potrzebne są deski szalunkowe, chyba że korzysta się z prefabrykatów. Pręty zbrojeniowe są wymagane do zbrojenia nadproży i stropu. Wapno murarskie jest potrzebne do uplastycznienia zaprawy. Plastyfikator pełni podobną funkcję. Do skręcania szalunków są potrzebne gwoździe budowlane, pręty gwintowane, wkręty i nakrętki. Suchy beton lub beton towarowy są konieczne do wylania nadproży i ewentualnych słupów wewnątrz domu i w ścianach nośnych. Stemple budowlane są natomiast potrzebne do podparcia szalunków dla nadproży w oknach i drzwiach oraz do zaszalowania stropu.
Murowanie ścian z pustaków ceramicznych trwa około dwóch lub trzech tygodni. Elementy mają duże rozmiary, dlatego umożliwiają szybkie wymurowanie ścian.