W dzisiejszych czasach opłaty za energię elektryczną, opał i gaz ciągle wzrastają, dlatego też przy projektowaniu nowego domu warto wziąć to pod uwagę. Współczesne technologie i metody stosowane w budownictwie mieszkalnym pozwalają na zastosowanie pewnych rozwiązań, które pozwolą na mniejsze zużycie prądu w gospodarstwie domowym.
Projekt energooszczędnego domu należy poprzedzić obliczeniem wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Wartość wskaźnika określa ilość ciepła potrzebnego do ogrzania mieszkania w ciągu. Standardowe gospodarstwo domowe potrzebuje około 120 kWh rocznie, zaś mieszkanie, w którym zastosowano energooszczędne rozwiązania wymaga zaledwie połowy tej wartości. Duże znaczenie ma zastosowanie izolacji termicznej. Odpowiednio ocieplony budynek nie będzie narażony na utratę ciepła przez mostki termiczne. Wystarczy zastosować odpowiedniej jakości materiały budowlane o charakterze uszczelniającym i izolującym.
Na zapotrzebowanie domu na ciepło wpływa także jego konstrukcja, typ dachu i ścian. Dobry architekt zaprojektuje budynek w ten sposób, że zapotrzebowanie na energię będzie jak najmniejsze. Nie bez znaczenia są też okna. Przez okna z mieszkania ucieka najwięcej ciepła, ale jednocześnie najwięcej ciepła się również dostaje poprzez promieniowanie słoneczne. Aby jak najlepiej wykorzystać te właściwości okien, należy największe okna montować w ścianie południowej. Promienie słoneczne ogrzewają w pewnym stopniu mieszkanie także poprzez ściany. Naturalne ciepło z promieni słonecznych warto wykorzystywać tak bardzo, jak jest to możliwe.
Oprócz właściwej akumulacji ciepła ważna jest także skuteczna wentylacja. Warto zapamiętać, że wentylacja grawitacyjna powoduje straty ciepła wynoszące nawet do pięćdziesięciu procent. Warto zatem wybrać tę wentylację, która zmniejszy zapotrzebowanie na energię. Na rynku na szczęście są dostępne tego typu produkty. Nie jest istotny jedynie wybór systemu grzewczego, ale także odpowiednie zaplanowanie pomieszczeń, dzięki czemu ogrzewanie wszystkich pomieszczeń nie będzie na co dzień konieczne. Jeśli mieszkanie jest duże i składa się z kilku pokoi, w tym także paru gościnnych, to można wyłączyć w nich ogrzewanie, jeśli nikt w nich nie przebywa. Przy budowie domu warto zastosować grubszą izolację ścian niż przewidują standardy, a także zadbać o dodatkowe zabezpieczenia termoizolacyjne okien. Dobrym pomysłem będzie także montaż kolektorów słonecznych.