Bramy garażowe i ich rodzaje. Jakie drzwi garażowe wybrać?

Bramy garażowe i ich rodzaje. Jakie drzwi garażowe wybrać?

Wśród bram garażowych można wyróżnić bramy garażowe rozwieralne, które są także zwane skrzydłowymi. Warto wiedzieć, że bramy garażowe rozwieralne są dostępne w dwóch wariantach, a mianowicie w jednoskrzydłowym oraz dwuskrzydłowym. Bramy garażowe rozwieralne charakteryzują się tym, że każde pojedyncze skrzydło wymaga dość dużej przestrzeni, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze bramy. Bramy rozwieralne mogą powodować problemy z parkowaniem pojazdów. Zdecydowanie mniej miejsca wymagają bramy garażowe rozwieralne dwuskrzydłowe. Ich konstrukcja składa się z ościeżnicy oraz skrzydeł. Bramy garażowe rozwieralne są zwykle wykonywane z sosnowego lub dębowego drewna. Są wyposażone w ręczny mechanizm otwierania i posiadają wiele zalet, a do najważniejszych należy niska cena oraz łatwy montaż. Wadą bram rozwieralnych jest natomiast fakt, że w przypadku pokrywy śnieżnej otworzenie bramy będzie niemożliwe bez odśnieżenia podjazdu.Innym rodzajem są bramy uchylne, które są także znane, jako płytowe. Są dobrym wyborem do niewielkich garaży. Konstrukcja, którą posiadają płytowe bramy garażowe składa się z ramy oraz blachy ocynkowanej i pokrytej warstwą poliestru, albo drewnianymi deskami. Trzeba przyznać, że bramy garażowe płytowe są proste w eksploatacji i bezpieczne. Posiadają system ryglowania.

Segmentowe bramy garażowe są złożone z pojedynczych segmentów. Mechanizm ich otwierania i zamykania polega chowaniu ich wewnątrz garażu, dlatego nie potrzebują dużej przestrzeni, w przeciwieństwie do bram rozwieralnych. Segmentowe bramy garażowe zazwyczaj chowane są pod sufitem lub wzdłuż ścian. Jest to świetny wybór, gdyż nie sprawiają problemów podczas parkowania.

Rolowane bramy garażowe działają w oparciu o mechanizm, który polega na rozwijaniu się masywnej rolety podczas zamykania garażu. Posiadają elektryczny napęd. Wadą rolowanych bram garażowych jest jedynie ich cena. Brama garażowa powinna komponować się z innymi elementami posesji, takimi jak kostka brukowa, czy też ściany domu lub pokrycie dachu. Często kolor bramy dobiera się do koloru elewacji i pokrycia dachowego, co jest dobrym sposobem.